EUROSCOLA 2020

Uczniowie klasy 2G3 w dniu 14 grudnia 2022 wzięli udział w projekcie Parlamentu Europejskiego „Euroscola” w wersji on line. Wcześniej brali udział w konkursie na wyjazd na Euroscole, ale w związku z pandemią, spotkanie młodzieży europejskiej miało miejsce online.

Euroscola to konkurs z wiedzy o Unii Europejskiej skierowany do uczniów polskich szkół średnich. Organizatorem konkursu jest Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Główna nagroda to dofinansowanie wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbywa się spotkanie zwycięzców z poszczególnych krajów UE. Euroscola umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Młodzież uczestniczy w symulowanych posiedzeniach „komisji parlamentarnych”, a następnie obraduje podczas „posiedzenia plenarnego”. Podczas spotkania inauguracyjnego każda grupa narodowa proszona jest o wygłoszenie jednominutowej prezentacji na swój temat w języku innym niż język ojczysty.

Przebieg tego spotkania Euroscoli można zobaczyć w poniższym linku:

Euroscola Online – 14 December 2020

EUROSCOLA 2018

Uczniowie klasy 3E w dniu 18 października 2018 roku wzięli udział w projekcie Parlamentu Europejskiego „Euroscola”. Wcześniej brali udział w konkursie na wyjazd na Euroscole i ich wysiłek zakończył się sukcesem. Uczniowie otrzymali dofinansowanie do wyjazdu do Parlamentu Europejskiego.

Euroscola to konkurs z wiedzy o Unii Europejskiej. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat Unii Europejskiej poprzez naukę i poprzez aktywny udział w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy podzieleni na „komisje parlamentarne” dyskutują między sobą w grupach międzynarodowych reprezentowanych przez młodzież wszystkich krajów członkowskich UE i następnie obradują na „posiedzeniu plenarnym” przedstawiając wypracowane wspólnie stanowisko. Projekt rozwija szereg kompetencji, w tym kompetencje językowe.

Fragment przebiegu obrad  z udziałem uczennic z klasy 3E można zobaczyć w poniższym linku: