2000 Od 1 września 1999 r. uległ zmianie ustrój szkoły. W Polsce zostały utworzone 6-letnie Szkoły Podstawowe, 3-letnie Gimnazja, a od 1 września 2002 r. 3-letnie Licea na podbudowie Gimnazjum. Zmiana ta objęła również programy szkolne, zmieniła się także formuła Egzaminu Dojrzałości na Egzamin Maturalny - zewnętrzny (pierwsza próba egzaminacyjna odbyła się w 2002 r, a pierwsza matura zewnętrzna będzie miała miejsce w r. 2005).

Z dniem 1 września 2002 r. IX Liceum Ogólnokształcące zostało przekształcone w trzyletnie Liceum Ogólnokształcące nr IX im. Juliusza Słowackiego na podbudowie gimnazjum i wchodzi w skład ZSO Nr 3. Z dniem 1 września 2003 r. decyzją Rady Miejskiej Wrocławia powstało Gimnazjum Nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi z językiem hiszpańskim - bezobwodowe dwa oddziały, do których nabór odbywa się wcześniej na podstawie testu predyspozycji językowych. Inauguracja roku szkolnego w Gimnazjum dwujęzycznym odbyła się z udziałem Ambasadora Hiszpanii, przedstawicieli ministerstwa, władz wojewódzkich i miejskich. Młodzież gimnazjalna i licealna wspólnie pracuje w samorządzie szkolnym, uczestniczy w różnych działaniach i imprezach, np. w styczniu 2004 r. wspólnie organizowali Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraz z wicedyrektor Grażyną Kusiak-Kozik.