Spotkanie autorskie z Panią Ewą Stachniak

W poniedziałek 29 maja tego roku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Ewą Stachniak, która opowiedziała nam o swojej twórczej drodze i wspomnieniach związanych z Wrocławiem. Była to jej pierwsza wizyta w swojej dawnej szkole od czasu napisania matury.

Pani Ewa Stachniak, pisarka. Z urodzenia wrocławianka,  absolwentka anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu McGill w Montrealu. Od 1981 roku mieszka w Kanadzie. W swoich powieściach, które zyskały miano bestsellerów, autorka skupia się na kobietach, przedstawiając je w roli głównych bohaterek powieści.

Z ogromnym sentymentem pisarka wspomina rodzinne miasto oraz obecne Liceum Ogólnokształcące nr IX. Jak sama opowiadała, z  „największą niecierpliwością” czekała na lekcje polskiego, na których mogła poszerzać swoją wiedzę na temat literatury.

Wrocław zaczęła doceniać dopiero, gdy z niego wyjechała. Opowiadając ludziom skąd pochodzi i obserwując ich zachwyt historią tego miasta doszła do wniosku, że miejsce, w którym się urodziła i wychowała,  ma niezwykłą historię. Zwróciła naszą uwagę na jej wyjątkowość, której sama wcześniej nie dostrzegała.

Pani Ewa Stachniak opowiedziała nam również o ukończonych przez siebie studiach. Początkowo zamierzała wybrać polonistykę, lecz jej mama doradziła jej filologię angielską ze względu na przyszłościowość tego języka.

Opowieść pisarki zaintrygowała nas i zachęciła do zadawania pytań. Między innymi dlaczego jej bohaterkami są przede wszystkim kobiety. Pisarka wychowywana byłą przez matkę i babcię. Kobiety zawsze pełniły rolę ważnych i silnych postaci w jej rodzinie. Równie istotne są w jej twórczości. Książki napisane przez Panią Ewę opowiadają o interesujących kobiecych postaciach z historii takich jak Katarzyna Wielka- cesarzowa Rosji, Bronisława Niżyńska- rosyjska tancerka pochodzenia polskiego czy Zofia Potocka- okrzyknięta mianem „najpiękniejszej kobiety Europy”.

Autorka zdradza, że pisząc książki (o postaciach historycznych) „zbiera wizje”, jak sama się wyraziła, wielu osób na temat jednego bohatera.  Zapowiada, że w  niedalekiej przyszłości zamierza „zrobić sobie prezent” i napisać książkę, w której sama stworzy życie bohatera, będzie kontrolować jego emocje i zachowania wedle własnej wizji.

Było to wyjątkowe dla nas spotkanie, zwłaszcza, ze Pani Stachniak, jest absolwentką naszej szkoły. Zainspirowała uczestników, a przede wszystkim młodych twórców, którzy zostali dłużej by zadać jej kila pytań, do realizowania swojej pasji jaką jest pisanie.

Katarzyna Sosnowska, klasa 2F