Międzynarodowy Dzień Teatru

przez A.Chruścielska

Międzynarodowy Dzień Teatru w naszej szkole.
28 III 2017 r. we Wrocławiu z okazji Międzynarodowego Dnia TeatruLO nr IX im.Juliusza Słowackiego wraz z Wrocławskim Towarzystwem Przyjaciół Teatru zaprosiło LO nr III im. Adama Mickiewicza na spotkanie okolicznościowe.

W wydarzeniu uczestniczyli goście honorowi: aktor Bogusław Kierc, prezes Towarzystwa Przyjaciół Teatru - Wiesław Gieras, redaktor Krzysztof Kucharski, w imieniu organizatorów - dyr. Izabela Koziej, a także uczniowie wraz z nauczycielami - III i IX LO.

Uroczystość rozpoczęła się od artystycznego powitania gości przez tercet maturzystek IX LO (Elżbieta Wróbel - gitara i śpiew, Celina Politowicz - wiolonczela, Magdalena Zołoteńka - skrzypce) z autorskim wykonaniem liryku Słowackiego pt.Anioł ognisty - mój anioł lewy....

Dyrektor Izabela Koziej wraz z prezesem Wiesławem Gierasem powitali oficjalnie przybyłych gości, zapowiadając mistrzowski monodram pt. Mój trup Bogusława Kierca według twórczości Adama Mickiewicza.

Doświadczony aktor, reżyser i dyrektor teatralny w prezentowanym spektaklu ukazał Mickiewicza w pełni - od młodzieńczego utworu - Ody do młodości, po dojrzałe, świadome refleksje wieku średniego zawarte w Sonetach lozańskich. Jednym ze wspomnianych sonetów jest Gdy tu mój trup..., który zainspirował aktora do zatytułowania swojego monodramu. Symbolicznym przedmiotem oszczędnej oprawy scenograficznej (poza tył na przód włożoną marynarką aktora-bohatera) była szklanka wody stojąca na środku sceny, a która niebawem została rozbita.

Po entuzjastycznych podziękowaniach publiczności skierowanych w stronę Bogusława Kierca wystąpił Krzysztof Kucharski. Redaktor odbrązowił publiczności rzekomy spór poetów romantycznych na ucznie u braci Januszkiewiczów, który znamy z historii.

Spotkanie po latach - w XXI wieku - Mickiewicza ze Słowackim zakończyła propozycja, aby we Wrocławiu, który ma swojego Słowackiego w Parku Słowackiego również zagościł Mickiewicz. Pomnik poety miałby stanąć w Parku Szczytnickim usytuowanym przy ulicy Adama Mickiewicza.

Aleksandra Łagowska

Link do relacji z wydarzenia:

REPORTAŻ